İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Volkanologlar Yeni Zelanda’nın Ölümcül Patlama Durumunu Neden Tahmin Edemedi?

Volkanologlar Yeni Zelanda’nın Ölümcül Patlama Durumunu Neden Tahmin Edemedi?

featured

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda‘nın Beyaz Ada’sın da bulunan Whakaari Yanardağı’nın patlaması yani tekrardan faaliyete geçmesi  sonucu 6 kişi yaşamını yitirmişti.

Olayla alakalı son bilgi ise, yetkililerden geldi. Yetkililer Salı günü öğleden sonra, ölü sayısının şimdi altıya yükseldiğini, 30 kişinin yaralandığını ve sekizinin daha kayıp olduğunu ve öldüğünü varsaydığını doğruladı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Arden Salı günü Parlamentoya yaptığı konuşmada “Bu trajedinin ölçeği yıkıcı . New York Times hükümeti, bilim adamlarının son haftalarda gittikçe artan bir şekilde huzursuz büyüdüklerine dair uyarılara rağmen, insanların özel mülkiyete sahip adaya neden izin verildiğine dair soruşturmalar başlattığını bildirdi .

Beyaz Island, çok sayıda biridir volkanlar onlara büyük bir meydan okuma izleme yaparak, herhangi bir zamanda patlayıcı, buharla çalışan patlamaları üretebilir.  İyi donanımlı bir adadan elde edilen veriler artan bir patlama olasılığını öne sürmüştü, fakat Pazartesi öğleden sonraya kadar olan gün ve saatlerde hiçbir şeyin patlamanın yakın olduğunu işaret etmedi. Ölümcül bölüm, yüksek teknolojili sensörler ve büyük veri-ezme algoritmaları çağında bile , doğanın bazı güçlerinin hala tahminde bulunmadığını özenle vurguluyor.

GNS Science kıdemli volkanolog Graham Leonard Salı günkü gazetecilere verdiği demeçte, “Dün gördüğümüz ölçekte bir patlama, aniden, dün olduğu gibi, hemen hemen hiçbir öncü sinyal olmadan gerçekleşti” dedi. Devlete ait şirket, Pacific Rim ulusunun depremler, tsunamiler ve toprak kaymaları dahil olmak üzere birçok jeolojik tehlikesinin izlenmesinden sorumludur. Ayrıca, Beyaz Ada’nın en aktif olduğu bölgedeki bir düzine volkan için periyodik tehlike bültenleri yayınlar.

Yeni Zelanda ana karasından Plenty Körfezi’ne 80 dakikalık bir tekne yolculuğu ile Beyaz Ada bir ahır gibi yükseliyor. Her yıl 13.000’den fazla turist, devasa denizaltı yanardağının ucu olan at nalı şeklindeki kraterinin bulanık çamur kaplarının ve kükürtlü hava deliklerinin önüne öz çekimler yapmak için ziyaret ederler. Magma rezervuarları yüzeye çok yakın oturur, üstündeki sığ akiferlere ısı ve gaz beslerler, kayanın içine hapsolmuş suları kızdırır ve çevresindeki tortuyu basınçlandırırlar. Sistemde meydana gelen herhangi bir dış şok, yani bir deprem, magmanın derinliklerinden bir gaz dalgası ya da akifer suyu seviyesindeki değişiklikler, genellikle şiddetli bir etki yaratacak şekilde biriken basıncı serbest bırakabilir. Bu sıcaklıklarda su, süpersonik hızlarda buharlaşarak sert kayaları parçalayacak kadar enerji harcar. Ortaya çıkan patlamaya hidrotermal veya freatik bir patlama denir.” dedi.

 

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap