İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Yeni Evlenenler Buraya! Evlilik Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Madde

Yeni Evlenenler Buraya! Evlilik Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Madde

Evlilik her genç kızın rüyası olduğu kadar, her erkeğinde hayalidir. Evliliğin en önemli etkenlerinden birisi, sorumlu olmaktır. 

Evlilik süresince iki tarafında sorumlulukları olmalıdır. Evlilik öncesi süreçlere göz atacak olursak, erkeğin illa ki eşine yuvasına sahip çıkacak sorumluluğu ve ailesine yeterli bir maddiyatı olacaktır.

Boşanmaların en büyük sebepleri arasında maalesef maddiyat yer almaktadır. Elbette para her şey değildir, fakat parasız da aile geçindirmek neredeyse imkansızdır.
Bu adımı atmak isteyen gençler, öncelikle bunun sorumluluğunu almak zorundadırlar. Çünkü evlenmeden önce sadece kendisinden mesul olan genç birey, evlendikten sonra artık iki yada daha fazlasından sorumlu olacaktır.

Toplum içinde genellikle erkekler evlenmek istemez gözüyle bakılır, fakat aslında bu durumun net sebepleri vardır. Birincisi gönlüne göre, kendine göre birisini bulamamış olması. Yada bulduğu kişiyi ailesine yakıştırmamış olması gibi unsurları düşünmek zorundadır erkek.
Bir diğer sebep ise düğün masrafı ve bütçe. Yani erkek daha evliliğe adım atarken borca da adım atmış oluyor. Bunun yükü de erkeğin omuzlarında elbet. Fakat iş yukarıda da bahsettiğimi üzere burayla son bulmuyor. O yuvayı çevirmekte erkeğin omuzunda olduğu için, erkek evlenirken biraz düşüncelere dalarken, birazda istemez gibi gözükmüş oluyor.

Ama aslında baktığımızda her iki gençte evlenmek ister, yuva kurmak ister.

Peki evlendik ama sorunlarımız var, yada evleniyoruz ama evlilik süresince neler yapmalıyız diyorsanız aşağıda vereceğimiz tavsiyeler size göre ;

1- Tartışmalarda Saygılı Olun ; 

Evlilikte ara ara görüş ayrılıkları olacaktır. Bu durumda sizi tartışmalara götürecektir. Bunları evliliğin tuzu biberi olarak görünüz. Eşinizle tartışırken hiçbir zaman aranızdaki saygıyı zedeleyecek, sonradan pişman olacağınız davranışlarda bulunmayınız. Bu tip hatalar evliliğinizi zedeleyecektir. Evliliğinizin kanunları; “huzur, güven ve en önemlisi saygı’dan oluşsun. 

2- Evlilikte kötü günler de yaşanabilir ;

Evlilik kırılan kalplere veya hayallere hatta bazı yalanlara rağmen bile devam edebilir. Bazen eşiniz yüzünden hataya düşmüş olabilirsiniz, bazen de eşinizin tarafından biriyle aranızda sorunlar olabilir. Bunları hiçbiri yuvayı yıkmaya değer sebepler değildir. Eğer devam etmesini istiyorsanız bunu başarabilirsiniz. Hiçbir evlilik tamamen günlük gülistanlık hoş vakit güzel söz ile geçmeyebilir. Nikah masasında söz verdiğiniz gibi karanlıklarda da devam edebilmelisiniz.

3- Hoşgörülü Olun

Evliliğin başlarında hemen hemen her çiftin karşılaştığı en büyük sorun eşinin davranışlarını farklı görmek ve bunları eleştirmek veya yargılamaktır. İkiniz birbirinizin kopyası değilsiniz. Bunun için birbirinize karşı hoşgörülü olun.

4- Kendi Tarafınızı Önde Tutmaya Çalışmayın ; 

Evlilikte her iki tarafa da gidilmeli, her iki tarafında hatrı üst seviyede sayılmalıdır. Fakat asırlardır gelen bazı kurallar vardır ki, bu kuralları değiştirmek aslımıza uygun olmayan bir tarzdır. Kız ailesinin kanatlarından ayrıldığı vakit, artık eşinin ailesi onunda ailesi olmuştur. Elbette bu durum erkek içinde aynısıdır, fakat kız alınır, kız verilir.
Yani demem şu ki kalıplaşmış bazı durumlar vardır, bunlara örnek verecek olursak ; bayram sofrasında erkeğin ailesinin evinde toplanılması gibi, bayram günlerinin ilk gününün erkeğin evinde geçirilmesi gibi, erkek tarafının belki kız tarafına nazaran misafirliğe daha çok gelmesi gibi durumlar yıllardır sabitleşmiş ve detayına inildiğinde sebebinin olduğu değişmeyen durumlardır.
Ama bu durumu değiştirmeye çalışmak, yada sürekli eşit tutmaya çalışmak yuvayı sarsan durumlardır. Kız artık o yuva’dan uçmuş, soy adını değiştirmiştir. Yani senin tarafına gidiyoruz da benim tarafıma neden gitmiyoruz gibi sorular sürekli gün yüzüne çıkarılmamalıdır. İki tarafa da gidilir, fakat damat gelinin tarafında bir günden fazla kaldığında kendini rahatsız hissedebilir, fakat gelin tarafında asla böyle birşey olamaz. Çünkü gelin zaten eğer ayrı eve evlenmediyse, eşinin ailesinin yanına evlenebiliyor. Ama absürt bir durum yoksa, damat gidip de kız tarafın evine yerleşmiyor. Yani demem o ki kendi tarafınızı önde tutmaya çalışmayın, eğer siz gereken saygıyı ve sevgiyi eşinizin tarafına yöneltirseniz, eşinizde sizin tarafınıza saygıda kusur etmeyecektir.

5- Sabırlı Olun

Evliliklerin ilk 2-3 yılında eşler arası tartışmalar ve uyumsuzluklar fazladır. Uzmanlarında söylediği gibi, çiftler ilk beş yıl çok zorlukla karşılaşırlar ve boşanmalar bu zamanlarda olur genelde. Uyumu yakalamak kolay olmayacaktır bunun için sabırlı olun.
Erken boşanma kararı vermekten sakının, her şeyde sabırlı olun, elbet bu durumda düzelecektir. Unutmayın ki boşanmak son çaredir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. meryemgurbuz_avatar
    1 sene önce

    Bir erkeğin evlilik hakkında bu kadar güzel yazı yazması umut verici 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.