İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Yetişkinlerin de Okumaktan Zevk Alacağı 5 Çocuk Kitabı

Yetişkinlerin de Okumaktan Zevk Alacağı 5 Çocuk Kitabı

featured

Çocuk kitapları sadece çocuklar için mi yazılır? Cevap evet olmaya meyilliyse de aslında pek çok çocuk kitabı yazılırken özellikle çocuklar için yazılmamıştır. Yayımlandıktan sonra minikler tarafından sevilince bu kategoriye girmiştir. Bu yüzden çocuk kitapları kategorisinde klasikleşmiş eserlerin çoğu çocuklar için sadeleştirilip kısaltılır. Tabi ki, çocukların okuyup sevdiği kitaplar yetişkinlere hitap edemez diye bir şey yok. Tam aksine büyürken yitirdiklerimizi, unuttuklarımızı bize hatırlatması açısından çoğu zaman çocuk kitapları hiç ummadığımız kadar faydalı olabilir. İşte okurken sıkılmayacağınız ve kendinizden parçalar bulacağınız beş çocuk kitabını sizin için listeledik.

Yetişkinlerin de Okumaktan Zevk Alacağı 5 Çocuk Kitabı

1- Alice Harikalar Diyarında -Lewis Caroll

Alice Harikalar Diyarında

Müthiş bir hayal gücüyle yazılmış olan kitapta çocukların çoğu zaman anlayamadığı bazı metaforlar da bulunmakta. Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan yazar, aynı zamanda matematikçidir de ve bu hikayeyi küçük arkadaşı Alice Liddell için yazmıştır. Hatta hikayeyi bir tekne gezintisi sırasında dinleyen Liddell kardeşler hayatlarındaki kişilerle hikayedeki karakterler arasında pek çok benzerlik bulmuşlardır. Kitapta meraklı bir kız olan Alice bir tavşanın peşinden kurallarına dair hiçbir şey bilmediği fantastik bir yere sürüklenir ve burada gerçek dışı karakterle karşılaşır.

 

2- Yürüyen Şato – Diana Wynne Jones

           Yürüyen Şato

Hayao Miyazaki’nin ünlü animasyonu Yürüyen Şato’nun hikayesidir bu kitap. Kitabın macerası yazarın bir imza töreni sırasında küçük hayranlarından bir tanesinin “Yürüyen bir şatoyla ilgili bir hikaye yazar mısın?” diye rica etmesiyle başlıyor. Aslında üçlemenin ikinci kitabı olsa dahi tek başına da okunabilir. Karakterimiz Sophie babasından kalan şapkacı dükkanını işletmektedir. Bir gün dükkana gelen çöl cadısı tarafından yaşlılıkla lanetlendiğinde yollara düşmek zorunda kalır. Howl’la yeniden karşılaşması onun bu genç adamın peşine düşmesine neden olur ve yürüyen şatoda kendine bir iş bulur. Her sayfada büyülerin ve fantastik yaratıkların uçuştuğu bu kitap bir solukta okunacak türden.

 

3- Küçük Prens -Antione de Saint-Exupery

                             Küçük Prens 

Küçüklerin okuduğunda çok anlamadığı bir kitap aslında Küçük Prens. Her sayfasında yetişkin hayatının içinde eriyip gitmiş bir değer, yok olmuş bir mesaj çıkarıyor okurunun karşısına. Belki de bu yüzden çok sevilip çok okunuyor. Küçük Prens, kendi gezegeninde gülüyle ve sürekli sökmek zorunda kaldığı zararlı baobab ağaçlarıyla beraber yaşarken gülüne küsmesi sonucu geri dönmesi çok zor olan bir yolculuğa çıkar.

 

4- Pinokyo – Carlo Collodi

               Pinokyo

Bu kitabı okuyacaksanız elbette çocuklar için kısaltılmış versiyonlarını değil asıl hikayeyi okumalısınız. Eğer kitabın tamamını okumamışsanız istediğiniz kadar çizgi filmlerini izlemiş, kısa versiyonlarını okumuş olun Pinokyo’yu bilmiyorsunuz demektir. Çocuk hasreti çeken Geppetto usta kendisine tahtadan bir çocuk yapar. Bu tahta çocuk Pinokyo haylaz, söz dinlemez, okumaktan hoşlanmayan bir çocuk olunca başına gelenler de pişmiş tavuğun başına gelmeyecek cinsten olur.

 

5- Mutlu Prens – Oscar Wilde

Mutlu Prens

Oscar Wilde’ın bu eseri birbirinden güzel ve ders niteliğinde öykülerle dolu. Kendi çocuklarının okuması için yazdığı bu öykülerde fedakarlıktan bencilliğe, vefasızlığa kadar pek çok konu işlenmiş. Hem çocukların okuyup zevk alacağı hem de yetişkinlerin kendi hayatı için ders çıkaracağı akıcı bir kitap Mutlu Prens.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Beynimiz Bir Şey Seçerken Nasıl Karar Alır?

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap