1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Yüz Lekelerinden Kurtulmak İçin Evde Yapılabilecek Doğal Teknikler

Yüz Lekelerinden Kurtulmak İçin Evde Yapılabilecek Doğal Teknikler

Yüzümüzde oluşan lekeler can sıkıcı oluyor; üstelik bu lekelerin sebepleri oldukça fazla. Elbette yüzümüzde oluşan lekeler için doktora gitmek bir seçenek fakat evde uygulayabileceğiniz maskeler ile bu yüzümüzde oluşan lekelerden arınmak mümkün. İşte yüzünüzde oluşan lekeler için  evde yapabileceğiniz 5 doğal maske tarifi!

Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal  antibakteriyel madde içerdiği için sivilce ve akneleri kurutuyor, düzenli uyguladığında hem onların izlerini hem de lekeleri gideriyor.

Malzemeler;

Zerdeçal
Süt
Bal

Tüm malzemeleri bir kaçık zerdeçal ile karıştırarak macun kıvamına getirin ve ardından hafifçe masaj yaparak yüzünüze sürün. 20-30 dakika beklettikten sonra önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Havuç Maskesi

Malzemeler;

1 havuç
2 yumurta

Yumurta ile rendelenmiş havucu karıştırıp püre haline getirerek yüzünüze sürün ve 30 dakika bekletip ılık su ile yıkayın. En doğru sonuç için havuç maskesini haftada 3 kere yüzünüze yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi Maskesi

Malzemeler;

Su
Elma Sirkesi
Limon

Uygun bir kaba yarı yarıya olacak şekilde elma sirkesi, su ve bir kaç damla limon koyarak karıştırın. Pamuk yardımı ile masaj yaparak yüzünüze uygulayın. Bu maskeyi her gece uyumadan önce yüzünüze uygulayarak lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Eğer gün ortasında maskeyi yüzünüze uygularsanız güneşe çıkmadan önce mutlaka yüzünüzü temizleyin.

Aloe Vera Maskesi

Aloe Vera
Hindistan Cevizi Sütü

Aloe Vera lekeler üzerindeki etkisi çok büyük. Eğer evinizde aloe vera varsa içindeki bitki özüne bir çay kaşığı hindistan cevizi sütü ekleyin ve yüzünüze sürün ardından 20 dakika bekletip ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Pirinç ve Yulaf Maskesi

Malzemeler;

Yulaf
Pirinç
Yumurta

1 yemek kaşığı pirinci 1 su bardağı içme suyu içinde 20 dakika bekletin. Süre sonunda bardağı bir çay kaşığıyla iyice karıştırın ve bu suyu süzün. Süzdüğünüz suya macun kıvamını alana kadar yulaf unu ve 1 yumurta akı ekleyin. Temizlediğiniz cildinize masaj yaparak uygulayın, iyice kuruyana kadar 20-30 dakika bekleyip yıkayın.

Yorum Yap

Yorum Yap